facebook-icontwitter-icongoogle-iconinstagram-iconpinterest-icontumblr-icon

Doğru SEO ile Doğru Müşterilere Ulaşmak

Doğru SEO ile Doğru Müşterilere Ulaşmak

SEO kelimesi bugün, internet reklamcılığından,  blog sitelerine kadar çoğu kişi tarafından bilinen bir kavram... Açılımı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, en basit tanımıyla,  Google arama motorunda sayfanızın daha yukarı tırmanmasına yardımcı oluyor. Yani bir kullanıcı, google aracılığıyla mobilya araması yaptığında, SEO uyumlu bir mobilya sitesi, SEO çalışması yapılmamış bir mobilya sitesinden daha önce -yani daha yukarıda- çıkıyor. Görünüşte çok basit hatta anlamsız bir fark gibi gözüken bu durum, aslında oldukça önemli... O kadar önemli ki, sırf SEO Uzmanı olarak çalışan uzmanlar, bu hizmeti bağımsız olarak verenler ve bu konu üzerine akademik makaleler bile var.

SEO ana hatlarıyla, anahtar kelimelerin özgün şekilde kullanılması  ile işler. Ancak hangi anahtar kelimeler, ne sıklıkta,  nerede kullanılır - bunlar  tıpkı DNA gibi sonsuz kombinasyonlardan oluşuyor. Google sitesinin, karmaşık bir algoritma ile çalışan algısı, bu konuya haşır neşir olan uzmanlar ve -laf aramızda- google mühendislerinin kayıt dışı paylaşımları ile milyonda bir oranında deşifre ediliyor.  Milyonda bir dediğimize bakmayın; bu bile arama motorunda ilk sayfada çıkmanız için yeterli olabilir.  Yüzeysel olarak bakacak olursak,  işin püf noktası doğru anahtar kelimeleri bulmakta. İkinci adım ise bu kelimeleri, okuyan kişinin anlam verebileceği şekilde akıcı ve özgün hale getirmek. Üçüncü adımsa, bunu kimseden çalmadan yahut esinlenmeden (!) yapmak oluyor çünkü Google, kopyala yapıştır yapılan siteleri algılayıp, arama sayfalarında geriye atabilen bir mekanizmaya da sahip.

İşte tam da bu noktada,  doğru SEO çalışması karşımıza çıkıyor... Google sitesini her türden balığı barındıran bir deniz olarak düşünün. Sitenizse, özel bir tür balık yemek isteyen müşteriler için yapılmış; diyelim ki sizin siteniz levrek balığı üzerine özelleşmiş. İşte doğru SEO çalışması ile, hemen hemen bütün levrek severler, sizin sitenize yönlendiriliyor ve  onlar ziyafet çekerken siz de artan trafiğinizin ve karınızın tadını çıkartıyorsunuz. İsabetsiz bir SEO çalışmasındaysa, sitenize hamsi, kalkan ve midye severler de yönlendirilebiliyor;  daha da isabetsiz çalışmalarsa size balık eti sevmeyen hatta et yemeyi aklından geçirmemiş insanları yönlendirebiliyor. Son raddede, isabetsiz ve özensiz bir SEO çalışması, sitenizin Google da çok gerilere düşmesine ve bütün levrek severlerin başka sitelere gitmesine sebep olabiliyor.

Toparlarsak, internetin sonsuz sularında hatırı sayılır bir canlılığınızın olması için, yalnızca SEO çalışması değil, Doğru SEO çalışması şart. Bu iş için de,  bu konuda profesyonelliği kanıtlanmış yahut çeşitli referansları olan kişilerle çalışmak her zaman daha isabetli olacaktır. Unutmadan ekleyelim, söz konusu anahtar kelimeleri Google size para karşılığı verebiliyor; bunun dışında ücretsiz siteler daha az ve güvenilirliği sorgulanabilir anahtar kelimeler de çıkartabiliyor. Yani SEO uzmanlık, hayal gücü ve özverili çalışmayla Doğru SEO'ya dönüşürse, sitenizin de, sizin de yüzünüz gülüyor...

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin