facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

Yerel SEO Stratejinizi Güçlendirmek İçin Nihai Rehber

Yerel SEO Stratejinizi Güçlendirmek İçin Nihai Rehber

Yüksek kaliteli trafik oluşturmanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olabilecek yerel SEO taktikleri. Aynı zamanda büyük markalarla rekabet etmenize ve alakalı kalmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek amaçlı nitelikli potansiyel müşterileri kaçırmak istemiyorlarsa, her işletme yerel bir SEO stratejisine sahip olmalıdır ve bu özellikle şehirlerindeki veya bölgelerindeki insanları hedeflemesi gereken yerel işletmeler için çok önemlidir.

Yerel işletmelerin önceliği, belirli bir konumda yüksek rütbeli pozisyonlar elde etmektir. Bununla birlikte, SEO'nun doğasının istikrarlı olmadığını, değişmeye devam ettiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, yerel SEO'nuzu güçlendirmek ve yüksek sıralamalar elde etmek için eyleme geçirilebilir ve etkili yollar düşünmeniz en iyisidir.

Doğru yapıldığında, yerel SEO, daha yüksek kaliteli trafik, potansiyel müşteri ve dönüşüm oluşturmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, büyük markalarla rekabet etmenize ve rekabette alakalı kalmanıza da yardımcı olabilir.

Bu gönderi, yerel SEO stratejinizi güçlendirmek için dört etkili taktikle size rehberlik edecektir. Başlayalım.

  1. "Google My Business" sayfanızı optimize edin

Yerel SEO stratejinizi güçlendirmenin bariz ama en önemli taktiklerinden biri, Google My Business sayfanızı optimize etmektir.

İşletmenizi Google My Business ile listelemek, insanların işletmenizi keşfetmesini kolaylaştırır. Listelendikten sonra, kullanıcılar sizinki gibi işletmeleri aradığında işletmeniz Google Haritalar'da görünecektir.

Bu aynı zamanda işletmenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralanmasına yardımcı olacaktır. Google işletmenizi meşru olarak doğruladığında, işletmeniz Google arama sonuçları sayfalarının kenar çubuğunda da görünebilir. Google My Business sayfanızı optimize etmek ve yerel SEO'nuzu güçlendirmek için aşağıdaki ipuçlarını izlemelisiniz:

Google My Business girişinizde bir hijyen kontrolü yapın.

İşletmeniz hakkında ayrıntılı, doğru ve güncel bilgiler verdiğinizden emin olun.

İşletmenizin logosunu, alakalı resimleri, tam konumu, ödeme yöntemlerini, sunduğunuz hizmetleri veya ürünleri ve çalışma saatlerini ekleyin.

Müşterilerinizi geri bildirimlerini ve derecelendirmelerini eklemeye teşvik edin.

Müşteri incelemelerinize her zaman hızlı yanıt verin.

Bu ipuçları ve püf noktaları, yerel SEO'nuzu güçlendirmenize ve işletmeniz için daha yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Yerel işletme girişlerinizi optimize edin

Yerel dizinler, kullanıcıların yerel işletmeleri aradıkları en yaygın yerlerden biridir. Bu nedenle, iş listelerinizi nişinizdeki tüm popüler dizinlere eklemelisiniz.

Bu dizinler genellikle yerel arama sorguları için Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır. Listelerinizi optimize ederseniz, bu dizinleri kontrol eden herkes web sitenize veya işletmenize yönlendirilebilir. Bu sadece organik arama trafiğinizi artırmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda nitelikli olası satışlar elde etmenize de yardımcı olacaktır.

Adı, adresi ve telefon bölümünü güncelleyin

Bunlar, Google My Business girişlerinizin en önemli öğeleridir çünkü bunlar, iletişim bilgilerinizi potansiyel müşterilere sağlayacaktır. Tüm ayrıntılarınızın doğru ve güncel olması çok önemlidir, aksi takdirde potansiyel, yüksek niyetli müşterileri kaybedebilirsiniz.

Ayrıca, yanlış yazım olmadığından emin olun ve kısaltma veya kafa karıştırıcı herhangi bir şey kullanmaktan kaçının. İletişim bilgilerinizde herhangi bir değişiklik varsa, tüm listelerinizi buna göre güncelleyin.

Ayrıca, bu ayrıntıların tüm girişlerde tutarlı olmasını sağlayın. Aksi takdirde, insanların kafası karışabilir ve hangisine güveneceklerini bilemezler.

  1. Web sitenizin içeriğini yerel anahtar kelimeler için optimize edin

Web sitenizin optimize etmelidir içeriği ile anahtar kelimeler de yerel müşterilere alakalı.

Konum filtresini kullanarak alakalı ancak yerel anahtar kelimeleri bulmak için Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanabilirsiniz. Araç, hedeflemeniz gereken en popüler ve alakalı yerel anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir yerel anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda, bunları web sitesi içeriğinize, meta açıklamalarınıza, başlıklarınıza ve URL'lere eklemelisiniz.

Ancak, kullanmadan önce potansiyel anahtar kelime listenizin rekabet gücünü incelemeniz gerekir. Bunun için, rakiplerinizin de bu anahtar kelimeleri kullanıp kullanmadığını görmek için farklı araçlar kullanabilirsiniz. Aynı anahtar kelimeler rakiplerinizin yerel SEO'sunu güçlendiriyorsa, sizin için de işe yarayabilir.

Ancak, bir uyarı, anahtar kelimeleri asla aşırı kullanmayın. Bunun nedeni, anahtar kelime doldurmanın web sitesi içeriğinizi spam gibi gösterebilmesidir. Anahtar kelimelerinizi içeriğin her tarafına eşit olarak dağıttığınızdan ve bunları doğal olarak uyacak şekilde eklediğinizden emin olun.

Örneğin, Kadıköy'deki ünlü bir fotoğraf stüdyosu olan Kadıköy Stüdyo, mümkün olan her yerde konuma dayalı anahtar kelimesi olan "Kadıköy fotoğraf stüdyosu" kullanıyor.

  1. Mutlu müşterilerinizden olumlu çevrimiçi incelemeler vermelerini isteyin

Olumlu incelemeler, tüketicilerin %68'ini yerel işletmenizi kullanma konusunda etkilemektedir.

Bu, olumlu incelemelerin yeni müşteriler çekmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Öyleyse devam edin ve mutlu müşterilerinizden olumlu geribildirim paylaşmalarını isteyin. Ayrıca, onları çevrimiçi işletmenize iyi derecelendirmeler vermeleri için teşvik etmelisiniz.

Y kuşağının %91'i çevrimiçi incelemelere kişisel öneriler kadar güveniyor. Dolayısıyla, çevrimiçi işletmeniz için olumlu yorumlar almak, markanızın daha güvenilir görünmesine yardımcı olabilir.

Müşterilerinize her zaman kaliteli hizmetler sunun. Onları marka savunucularınız olmaya, daha olumlu yorumlar yazmaya ve işinizi arkadaşlarına ve ailelerine önermeye teşvik edecektir.

Olumlu incelemeler, hedef kitlenizin güvenini kazanmanıza ve daha nitelikli olası satışlar elde etmenize yardımcı olabilir. Müşterilerinizi işletmeniz için iyi incelemeler yazmaya motive edecek bazı ipuçları:

Bir müşteri hizmetlerinizden yararlandıktan sonra daima bizzat inceleme isteyin.

Ayrıca, satın alma işleminden sonra müşterinizden bir inceleme yapmasını isteyen bir metin mesajı veya e-posta gönderebilirsiniz.

Müşteri yorumlarını her zaman okur okumaz yanıtlayın. Müşterilerinize olumlu yorumlar için teşekkür edin ve onları tekrar ziyaret etmeye teşvik edin.

Olumsuz bir eleştiri alırsanız, rahatsızlık için özür dilemeli ve sorunlarını kibar ve profesyonel bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Örneğin, "Nişantaşın'da butik" yazdığınızda, derecelendirmeleriyle birlikte yerel işletmelerin bir listesini görebilirsiniz.

  1. Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturun

Cep telefonlarının kullanımı ve mobil aramaların sayısı da önemli ölçüde artıyor. Kredi, yüksek hızlı internetin artan erişilebilirliğine ve kullanılabilirliğine gidiyor.

Bu nedenle, mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini iyileştirmek için duyarlı web siteleri tasarlamanız ve geliştirmeniz gerekir.

Duyarlı bir web sitesi tasarımı kullanmak, rakiplerinize karşı avantaj sağlamanıza yardımcı olabilir ve ayrıca yerel SEO'nuzu geliştirebilir. Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak için aşağıdaki püf noktalarını izlemelisiniz:

Sayfa yükleme süresini azaltmak için her zaman resimlerinizi ve videolarınızı optimize edin.

Web sitesi düzeninizi ve gezinme menülerinizi dikkatlice planlayın. Ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarının daha kolay olduğundan emin olun.

Sayfa yükleme hızını artırın. Web sayfanızın yüklenmesi daha uzun sürerse, kullanıcının dikkatini çekemez.

Ürün sayfalarınıza ve blog yayınlarınıza sosyal medya paylaşım düğmeleri ekleyin. Ziyaretçilerin içeriğinizi çevrelerinde paylaşmasının kolay olduğundan emin olun.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını incelemek için Google'ın Mobil Uyumluluk Testi gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araç, size değerli öneriler sunarak sitenizin mobil duyarlılığını artırmanıza yardımcı olabilir.

  1. Sosyal medyadaki varlığınızı güçlendirin

Sosyal medyanın arama motoru sonuçlarındaki varlığınız üzerinde etkisi vardır. Bunu ayrıntılı olarak tartışalım.

Bir oluşturulması mükemmel şekilde sosyal medyada marka daha güvenilir ve güvenilir olarak görünmesini yardımcı olabilir. Sosyal medya aynı zamanda harika bir geri bağlantı ve yüksek kaliteli trafik kaynağı görevi görebilir.

Sosyal medya hesaplarınızda çok aktif olmanız gerekiyor. İşletmenizi sosyal medyada proaktif olarak tanıtmak, marka bilinirliğinizi ve erişiminizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu, markanıza, ürünlerinize ve / veya hizmetlerinize daha fazla insan çekmenize yardımcı olabilir.

Ancak, her zaman hedef kitleniz için alakalı ve yararlı olan içeriği yayınlamalısınız. İçeriğinizi değerli bulurlarsa, sizi takip etme ve web sitenizi ziyaret etme olasılıkları daha yüksektir. İçeriğinizi sosyal ağlarıyla da paylaşabilirler.

İşletmenizi sosyal medyada tanıtmak, markanızın görünürlüğünü ve trafiğini artırmak için etkili bir stratejidir. Ayrıca uzun vadede yerel SEO stratejinizi olumlu yönde etkileyebilir ve güçlendirebilir.

Son düşünceler

Etkili bir yerel SEO stratejisi geliştirmek için zaman ayırmak önemlidir. Ancak aynı zamanda son SEO trendlerini takip etmek de önemlidir. Bunun nedeni, SEO endüstrisinin hızla gelişmesidir.

Her zaman en son SEO trendleri hakkında güncel kalmalı ve rekabette bir adım önde olmak için bunlardan yararlanmalısınız.

Yerel SEO stratejinizi güçlendirmek ve yerel aramalarda daha üst sıralarda yer almak için yukarıda tartıştığımız eyleme geçirilebilir taktikleri izleyin.

Yerel SEO stratejinizi geliştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin