facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

Google Temel Algoritma Güncellemesi

Google Temel Algoritma Güncellemesi

Google, bir temel algoritma güncellemesinin 3 Aralık 2020'de kullanıma sundu.

Google'ın güncellemeyle ilgili yönlendirmesi her zaman olduğu gibi aynı kalıyor.

2020 yılının üçüncü temel algoritma güncellemesidir. Bu tür güncellemeler arasındaki ortalama süreye kıyasla, son temel güncellemeden bu yana makul bir süre geçti.

Son çekirdek güncelleme, internetin 4 Mayıs olarak da bilinen "Yıldız Savaşları Günü" olarak nitelendirildiği şeyle ilgili olarak yayınlandı.

Muhtemelen salgın, Google'ın bir sonraki temel güncellemesinin sunumunu geciktirdi. Normalden daha fazla zaman geçtiği için bu son güncellemenin etkisinin daha etkili olacağı anlamına gelebilir mi?

Temel bir güncellemenin kullanıma sunulması haftalar sürdüğünden, bunun cevabını bugün veya hatta yarın bilemeyiz.

Temel Güncellemelerle İlgili Arka Plan Bilgileri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, SEO topluluğunun bu temel güncellemenin duyurulmasına verdiği anında yanıt, endişe ve paniktir. Temel güncellemelerin temellerini tazelemek endişelerin bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir.

Geçmişte, SEO'lar ve site sahipleri, temel güncellemeler söz konusu olduğunda en kötüsünü varsayar. Yine de bu güncellemeler, sitelerin son birkaç aydaki optimizasyon çabaları için ödüllendirilmesi için birer fırsattır.

Bu, özellikle önceki temel güncellemelerden olumsuz etkilenen siteler için geçerlidir. Yeni bir temel güncellemeyle Google, son güncellemeden bu yana sitede yapılan değişikliklerin ardından içeriğin nasıl sıralaması gerektiğini yeniden değerlendirecek.

Sıralamalarını iyileştirmek için gayretle çalışan siteler, tabiri caizse, talihin tersine döndüğünü görebilir. Öte yandan, içeriklerini optimize etmek için uyumlu bir çaba sarf etmeyen siteler, bu çabayı yansıtan sonuçlar görebilir.

Kesin olan bir şey, gözle görülür bir etkinin olacağıdır. Geniş temel güncellemeler, tüm ülkelerde ve tüm dillerde arama sonuçlarında geniş ölçüde fark edilebilir etkiler üretmek üzere tasarlanmıştır.

Temel bir güncelleme çıktığında siteler kaçınılmaz olarak arama sıralamalarında düşüşler veya kazançlar fark edeceklerdir. Arama sıralamasındaki olumlu veya olumsuz değişiklikler, içeriğin alaka düzeyinin göstergesidir.

İçerik, son çekirdek güncellemeden bu yana daha alakalı hale gelirse, muhtemelen sıralamalarda daha yukarılara taşınacaktır. Bunun tersi de doğrudur.

Bir içerik parçasına daha fazla derinlik eklemek, belirli sorgular için ne kadar alakalı olduğu konusunda Google'a sinyaller göndermenin etkili bir yoludur.

Belirli bir konuya yönelik arama ilgisinde genel bir kayma varsa, içerik daha alakalı olarak görülebilir. Örneğin, iş toplantıları hakkındaki içerik, uzaktan çalışmaya yönelikse artık daha alakalı görülebilir.

Sonra, son güncelleme sırasında mevcut olmayan yeni yayınlanmış içerik var. Yeni içeriğin tümü, önceden var olan içeriğe göre yeniden değerlendirilmelidir.

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin