facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

Sayfa Yükleme Süresi Site Gelirinizi Nasıl Etkiler?

Hızlı siteler neden daha fazla para kazanıyor? Çünkü kimse yavaş bir web sitesini sevmez. Sayfanızın yüklenmesi yavaşsa hedef kitlenizin %14'ü başka bir sitede alışveriş yapmaya başlayacak ve% 23'ü alışveriş deneyimini durduracak veya bilgisayardan uzaklaşacaktır. Bunun işletmenizin kar hanesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Web sitelerinizin, görsellerinizin ve videolarınızın hızla yüklenmesini sağlamak, gelen pazarlama başarısı için mutlak bir gerekliliktir. Ortalama e-ticaret web sitelerinin yüklenmesi 7 saniye sürebilir; bu, 3 saniye veya daha kısa olan ideal sayfa yükleme süresinden çok daha yüksektir.

Bu makalede, sayfa yükleme süresinin site gelirinizi nasıl etkilediğini ve ayrıca sayfa yüklemede sadece bir saniyenin bile önemini kontrol edeceğiz.

Yavaş web sitesi ve işletmenizin kârlılığı

Kendinizi müşterinizin yerine koyun ve anlayacaksınız:

BEKLEYEN İNSANLAR

Web sitesi hızı söz konusu olduğunda daha da sabırsızlanıyorlar. Kanıt mı istiyorsunuz? Kendi kullanımınız esnasında karşılaştığınız yavaş açılan sayfaları düşünebilirsiniz sabrınız ne kadar? Ne kadar zaman ayırmak istersiniz? Arama sonuçlarında geri gelip başka bir sayfaya mı geçersiniz? Çıkış yaptığınız sayfayı tekrar arama sonuçlarında gördüğünüzde tıklayarak açılmasını bekler misiniz?  

"Sitenin hızı, gecikme ne kadar küçük olursa olsun, bir kullanıcının oturum derinliğini olumsuz yönde etkiliyor... Veriler, hem kullanıcı deneyimi hem de finansal etki açısından, siteyi daha da hızlı hale getirmenin çok açık ve değerli faydaları olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalarda, birçok web sitesi sahibi web sitelerinin her yönünü daha da hızlı hale getirmek için daha fazla zaman ayırmayı seçtiklerini gösteriyor. "

Her sayfa yükleme süresine 5 saniyelik bir gecikme eklerler. Buldukları dikkate değer gerçekler:

 • İlk saniyelik gecikme, bir ziyaretçinin okuduğu makale sayısında %4,9'luk bir düşüşle sonuçlandı
 • Üç saniyelik gecikme %7,9 düşüşle sonuçlandı
 • Ziyaretçiler gecikmeler olduğunda daha az okur

Web sayfası yükleme süresi yalnızca kullanıcının içeriğe olan katılımını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda alışveriş sepetini ve dolayısıyla sitenizin dönüşüm oranını da etkiler.

"Her 5 çevrimiçi müşteriden 1'i, işlem süreci çok yavaş olduğu için alışveriş sepetini terk edecek."

Bu istatistikleri bazı sayılar ile inceleyelim:

 • Satışa Etkisi: Web sitesi performansından memnun olmadığını bildiren müşterilerin %79'unun aynı siteden tekrar alışveriş yapma olasılığı daha düşüktür.
 • Dönüşüm: 1 saniye gecikme, dönüşümlerde %7 azalma anlamına gelir.
 • Hız Geliri Etkiler: Siteniz ayda 100 adet ürün satıyorsa, sayfa hızında bir saniyelik bir iyileştirme ayda 7 adet yeni satış getirir.

Facebook, 3 saniyelik terk etme istatistiğini fark etti ve yavaş yüklenen bağlantılarla bilgi akışı güncellemelerinin haber akışında azaltılmış olarak gösterileceğini açıkladı:

"Bu güncellemeyle, yakında bir kullanıcının mobil uygulamadaki Haber Kaynağındaki herhangi bir bağlantıdan tıkladığı bir web sayfasının tahmini yükleme süresini hesaba katacağız. Kişinin mevcut ağ bağlantısı ve ilgili web sayfasının genel hızı gibi faktörler dikkate alınacaktır. Sinyaller web sayfasının hızlı bir şekilde yükleneceğini gösteriyorsa, o web sayfasının bağlantısı yayınınızda daha üstte görünebilir. "

Sayfa yükleme süresi SEO'yu etkiler

Google Web Yöneticisi Blogu'na göre, daha hızlı siteler SEO desteği alırken, yavaş sayfa yükleme süresi de dahil olmak üzere zayıf bir kullanıcı deneyimi belirtisi varsa, Google web sitenizi sıralamaz veya bazen cezalandırmaz:

“… Daha hızlı siteler yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmez; son veriler, saha hızının iyileştirilmesinin işletme maliyetlerini de düşürdüğünü göstermektedir. Bizim gibi, kullanıcılarımız hıza çok değer veriyor, bu nedenle arama sıralamalarımızda site hızını hesaba katmaya karar verdik. "

Bu nedenle, daha hızlı bir siteye sahip olmak, SEO sıralamanızı iyileştirecek ve web sayfanızın Google arama sonuçlarında ne kadar yüksekse geliri etkilediğini biliyoruz.

Sayfa yükü itibarınızı etkiler

Şirketler, bir web sitesinin yavaş yüklenmesi nedeniyle sadece para kaybetmezler, yavaş bir ana sayfa da markanızın itibarına zarar verebilir.

Bir Müşteri araştırma laboratuvarında.

“Müşterilerin %66'sı web sitesi performansının şirket hakkındaki izlenimlerini etkilediğini ve müşterilerin %33'ünün kötü performans gösteren bir web sitesine sahip bir şirket hakkında olumsuz izlenimine sahip olduğunu söylemektedir."

Sonuçlar açıktır - hız önemlidir! Temel çalışma bulguları aşağıda vurgulanmıştır:

 • Web sitesi performansı düşükse %35'inin bir ürün satın alma olasılığı daha düşüktür.
 • %66'sı, web sitesi performansının firma hakkındaki izlenimlerini etkilediğini söylüyor.
 • %33'ü, kötü performans gösteren bir web sitesine sahip bir firma üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Mobil kullanımın artması

Mobil cihazlardan web sitelerine her zamankinden daha fazla arama trafiğinin gelmesi ve masaüstü aramalarını geride bırakması şaşırtıcı değil. Sayfa yükleme süresi, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirebilir veya bozabilir.

Shopify araştırmalarına göre,

“Tüketicilerin %47'si bir web sayfasının yüklenmesi için iki saniyeden fazla beklememeyi bekliyor. Bundan sonra, tüketici toleransı aşınır ve ziyaretçilerin %40'ı, üç saniyeden daha kısa sürede yüklenmezse bir web sayfasını terk eder"

Bir mobil sitenin sayfa hızını 8 saniyeden 2 saniyeye çıkararak, "dönüşüm oranı %74 artabilir."

İşte birkaç istatistik daha:

 • Tüm mobil müşterilerin %58'i sitelerin ev bilgisayarları kadar hızlı çalışmasını bekliyor.
 • Tüm akıllı telefon kullanıcılarının % 64'ü sayfaların 4 saniyenin altında yüklenmesini bekliyor.
 • İnsanların %74'ü, yüklenmesi 5 saniyeden uzun süren bir mobil web sitesinden ayrılacak.
 • Tüketicilerin %61'i aradıklarını hemen bulamazlarsa bir mobil siteyi terk edecek.

Sayfa hızında saniyenin önemi

Birkaç saniye içinde sayfa yükleme süresini iyileştirmek, işletmeniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

 • Mozilla, web sayfalarını 2,2 saniye daha hızlı hale getirerek her yıl 60 milyon daha fazla indirme gördü.
 • Amazon, web sayfası yükünün yalnızca bir saniyede yavaşlamasının, ona yıllık 1,6 milyar dolar gelir getirebileceğini hesapladı.
 • Bing, sayfa yükleme süresinde 2 saniyelik bir gecikmenin sorgularda %1,8'lik bir düşüşe, tıklamalarda %3,75'lik bir azalmaya, memnuniyette %4'ün üzerinde bir azalmaya ve ziyaretçi başına gelirde %4,3'lük bir azalmaya neden olduğunu keşfetti.
 • Shopzilla, site hızını 6 saniyeden 1,2 saniyeye yükseltti, bu da kazancı %12 ve sayfa görüntülemelerini %25'ten artırdı.

Milisaniyeleri unutma

Birkaç yüz milisaniye bile işletmenizin kar hanesini etkileyebilir. İşte gerçek hayattan bazı örnekler:

 • Amazon, her 100 milisaniyelik iyileştirilmiş web sayfası hızında kazançlarda %1 artış gözlemledi.
 • Yahoo, web sayfası hızındaki her 400 milisaniyede bir trafikte %9 artış gördü.
 • Google, bir sayfanın yüklenmesi için geçen ek her 100 milisaniye için trafiğinin %20'sini kaybeder.

Özet

Sayfa yükleme hızını artırmak, hem büyük hem de küçük işletmeler için kullanıcı deneyimini geliştirmenin somut bir yoludur. Yükleme süresinde önemli bir gelişme görmek için sayfaları kontrol etmek ve kodlama, sunucu yapılandırması veya optimizasyon özelliklerinde küçük değişiklikler yapmak kolaydır.

Sayfa yükleme hızı, yok edilemeyecek efsanevi bir canavar değildir. Kolaylıkla üstesinden gelinebilecek gerçek bir faktördür. Öyleyse ne bekliyorsunuz? Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin