fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

SEO 'da Başarılı Olmanın Adı; Holistik SEO

SEO'da Başarılı Olmak Holistik SEO
"Geleneksel SEO"
çalışmalarına veda "Bütünsel SEO" çalışmalarına merhaba!

Günümüz de yerinde durmayan bir arama motoru ile karşı karşıyayız. Yılda 500 üzerinde güncelleme yapan, 400'ün üzerinde ise SEO Algoritması bulunan bir arama motoruna ayak uydurmak geleneksel çalışmalar ile neredeyse imkansız duruma gelmiştir. Bu anlamda günümüzün ve geleceğin SEO çalışmaları bütünsel SEO çalışmaları adı verdiğimiz Holistik SEO olacaktır. Kısacası SEO 'da başarılı olmanın tek yolu; Holistik SEO 'dur.

Holistik SEO İle Yapılan Nedir?

Arama motorlarının her geçen gün algoritmaları değişerek, neredeyse insan algısını taklit edebilecek bir konuma gelmiştir. Bütünsel SEO dediğimiz Holistik SEO tam olarak bu noktada bize sunulan bir alternatif çalışmadır. Holistik SEO çalışmaları ve düzenlemeleri ile Geleneksel SEO yaklaşımının ötesine geçerek SEO çalışmalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu çalışma hedefine kullanıcıyı almaktadır. Kullanıcı odaklı SEO çalışmalarının genel olarak verilen adıdır Holistik SEO. Bu çalışmada sadece Google hedef tahtasına oturtturulmaz. Sadece onun algoritmaları dikkate alınmaz. Bir web sitesini kullanan, oradan yarar sağlamayı hedefleyen kullanıcı dikkate alınır ve tüm çalışmalar kullanıcıya yönelik manüel olarak inşa edilir.

Geleneksel SEO ve Bütünsel SEO Yaklaşımları Arasında Ki Farklar

Bütünsel SEO çalışmalarının Geleneksel SEO çalışmalarına nazaran farkları olduğunu dile getiriyoruz peki ama bu farklar nelerdir? Bir SEO çalışmasının Holistik yapıya sahip olduğunu nereden anlayacağız? Bu anlamda sizlere bir kaç ip ucu vermek gerekirse;

  • Geleneksel SEO çalışmalarında backlink inşası tamamen arama motoru odaklı iken, Holistik SEO çalışmalarında backlink inşası tamamen kullanıcı odaklı yapılmaktadır.
  • Anahtar kelime kullanımı Geleneksel SEO çalışmalarında arama motorlarının dikkatini çekecek şekilde siteye yerleştirilirken, Bütünsel SEO yani Holistik SEO çalışmalarında kullanıcının anahtar kelimelerden en fazla yararlanacağı şekilde içerikler ile sunulmaktadır.
  • Bir ya da iki kelimelik anahtar kelimeler dönemi Holistik SEO ile geride bırakılırken, artık 2 kelimeden çok daha fazla kelimeye sahip anahtar kelime öbeklerini de sitelerde kullanılmaktadır.
  • Holistik SEO ile arama motoru botlarının dikkatini çekmek yerine, kullanıcıların dikkatini çeken çalışmalar yapılmaktadır. Sitede geçen zamanı arttıracak içerik çalışmalarına ağırlık verilmektedir.
  • Kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen, sosyal medya kanallarını SEO çalışmalarının içine katan çalışmalardır Bütünsel SEO çalışmaları. Geleneksel SEO 'da tek kriter arama motoru botlarının dikkatini çekmek ilken, Holistik SEO çalışmalarında botlardan ziyade kullanıcının dikkatini çekmek ön plandadır. 

Holistik SEO ’da Başarılı Olmak İçin Neler Gereklidir?

Her şeyden önce siteniz ciddi bir analizden geçirilmeli, hatalar ayıklanmalı ve bir çalışma stratejisi belirlenmelidir. Holistik SEO 'da her şey site ile de mümkün değildir. Farklı yöntemler, site dışı çalışmalarda önemli yer edinmektedir. Bu anlamda pazarlama stratejileri ön plana çıkmaktadır. Öncelikle sitenizi pazarlamanız gerekmektedir. Sitenizi pazarlayacak en önemli yer ise iletişim sayfanızdır ki bu sayfada haritanızın bulunması, iletişim formlarının kullanıcının dikkatini çekecek şekilde yerleştirilmesi, sosyal medya kanallarının paylaşım düğmelerinin belirgin ve dikkat çekecek yerlere konumlandırılması gerekmektedir.

Sonrasında ise pazarlama kısmında ürünlerin sadece metinler ile değil de video, görsel ve ses dosyaları ile de desteklenmesi sağlanmalı, ürün ve hizmetlerin sosyal medya da tanıtımı yapılmalıdır. Mailing, kampanya yönetimi stratejileri belirlenmeleri, site içinde akıcı, özgün ve ziyaretçinin dikkatini çekecek içerikler oluşturulmalıdır. Blog yönetimi kesinlikle yapılmalıdır.

Green White SEO Ajansı olarak tüm SEO çalışmalarımızda bizlerde Holistik SEO kriterlerini dikkate almakta ve her sitede özel çalışmalar yapmaktayız. Asla robotik, toplu ve spam çalışmalara bulaşmamakta, hizmet verdiğimiz her bir sitede manüel olarak günlük organik çalışmalara imza atmaktayız. Bu alanda tüm ekibimizce çalışmalarımıza başarı garantisi vererek hizmet sunmaktayız.

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin