fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-icon

SEO Neden Önemlidir?

seo-neden-önemlidir

Search Engine Optimization (SEO), web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralara çıkmasını sağlayan çalışmaların bütünüdür. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, günümüzde dijital dünyanın en popüler stratejisi konumundadır ve internet sitelerinin üst sıralarda yer alıp daha fazla ziyaretçi çekebilmesini sağlar.

Günümüzde geleneksel pazarlama faaliyetlerinin etkililiği, dijital pazarlamaya oranla oldukça gerilerdedir. Bu anlamda markaların veya başarıya ulaşmak isteyen internet sitelerinin misyonlarını desteklemek, müşteri çekmek ve mevcut müşterilerini korumak, iş potansiyellerini ve tanınırlıklarını arttırmak için dijital dünyaya ve stratejilerine ihtiyaçları vardır. Dijital dünyada öne çıkmanın yolu da başarılı bir SEO çalışmasından geçer.

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı, arama yapacakları konu ile arama yaptıklarında, karşılarına çıkan en üst sıradaki sitenin en çok tercih edilen ve doğruluk oranı en yüksek bilgileri içeren site olduğu kanısına varırlar. Bu nedenle SEO çalışmalarıyla sitelerin üst sıralarda yer alması, marka imajı açısından hayati önem taşır.

SEO Aşamaları Nelerdir?

SEO çalışmalarında sözcüklerin doğru seçimi, sıralaması ve başlık seçimi, daha spesifik bir kullanıcı topluluğuna ulaşılmasını sağlar. Bu sebeple SEO uygulama süreçlerinin ilk aşamasını analiz ve anahtar kelimelerin tespiti oluşturur. SEO uygulamalarında anahtar kelimelerinin uyumunun kontrolü ile başlayan süreç,  sitelerin kapsamlı analizleri, sektör analizleri, rekabet değerlendirmeleri ve aynı sektördeki sitelerin karşılaştırmaları ile devam eder. Gerekli analizlerin yapılmasının ardından stratejinin belirlenmesi,  uygulamaya geçilmesi ve yönetim, SEO’nun diğer aşamalarıdır. Kişiler, SEO uygulamaları hizmeti veren ajanslardan yardım alabilecekleri gibi, ilgili makale ve yazıları okuyup analiz araçlarını kullanarak kendi SEO çalışmalarını da yapabilirler.

SEO Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Web sitesi sahiplerinin siteleriyle ilgili en çok arzuladığı konu, sitelerinin çok sayıda erişime ve takipçiye ulaşabilmesidir. SEO çalışmaları, marka bilinirliğini arttırmak, itibarını  güçlendirmek, müşteriye veya kullanıcıya direkt ulaşım sağlamak gibi avantajlarının yanında, sitenin doğal yollardan reklamının yapılmasını sağlar ve tüm bunların en kolay, aynı zamanda en kârlı yoludur. Bu nedenle SEO, internet dünyasında var olmak isteyen sitelerin başlıca şartıdır denebilir.

Sizin Elinizde!

Her şeyde olduğu gibi web sitelerimizin de güncelliğini yitirebileceği ve rakiplerimizin gerisine düşeceği ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak, sitemizi sürekli güncel ve ziyaretçilere her daim kolay ulaşılabilir konumda tutmak tamamen sizin elinizde.

Bizi Takip Edin